Ο Μυραϊκός τάραξε τα νερά…

Προβολές: 1505

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Ο Μυραϊκός που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Γ΄ ΕΠΣΛ ήταν αυτός που έκανε την έκπληξη της ημέρας μιας και πέταξε εκτός συνέχειας τη Δόξα Ραχούλας επικρατώντας με 1-0.

Κατά τα άλλα στο ντέρμπι της αγωνιστικής η ΑΕΔ Νίκαιας χρειάσθηκε να φτάσει στην ημίωρη παράταση για να κάμψει την αντίσταση του Αχιλλέα Φαρσάλων. Πυργετός, Π.Ο.Ε και Αμπελωνιακός προκρίθηκαν στην επόμενη φάση ενώ Ατρόμητοι/Θύελλα και Άρης Λάρισας πανηγύρισαν στις λαρισινές μονομαχίες.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 3-0

Ατρόμητος όνομα και πράμα αποδείχθηκε η ομάδα των Αγίων Αναργύρων μιας και ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Ηρακλή Λάρισας με 3-0.

Μόλις στο 13΄ο Καββαδίας έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Χρήστου Γραβάνη και στο 60΄ο Παπακωνσταντίνου πέτυχε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 80΄ο Κουσιάς με ωραίο πλασέ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Αγγελούλης με βοηθούς τους κ.κ. Γρηγοριάδη και Αθανασούλα.

ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (Χ. Γραβάνης): Καραποστόλης, Χατζηλιάδης, Ακρίβος, Μπαζάνας, Ηλιάζι, Τσιφλίζογλου (75΄Κοτέλης), Κουσιάς, Παπακωνσταντίνου (70΄Γρίβας), Αμαρλαριώτης, Σαλγκάμης (80΄Μπαντούλης), Καββαδίας.

ΚΟΙΛΑΔΑ-ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 2-6

Της ανατροπής έγινε στην αναμέτρηση της Κοιλάδας με τους Αμπελόκηπους, με τη λαρισινή ομάδα να ανεβάζει στροφές στην επανάληψη και να φτάνει στη νίκη με το επιβλητικό 6-2.

Ο Βαγιούλης ήταν αυτός που μόλις στο 7΄έκανε το 0-1 αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν και μάλιστα δις.

Στη συνέχεια ο Βαγιούλης σκόραρε και πάλι φέρνοντας το ματς στα ίσια, για να «χτυπήσει» ο Αναστασάκης στο 40΄γράφοντας το 2-3. Στην επανάληψη η λαρισινή ομάδα πέτυχε τρία ακόμη τέρματα με τους Καλτσά (65΄και 70΄) και Λέντζα (90΄).

Διαιτητής τους αγώνας ήταν ο κ. Γιάντσης με βοηθούς τον κ. Γκαραβέλη και την κα Κωνσταντίνου.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Θ. Τούλιος): Τσιούρβας, Μπαρμπαγιάννης Δ., Τσιάντος, Κατσής, Κουσιάς, Καραπετσάνης, Τριτάρης, Βαγιούλης (46΄Λέντζας), Αναστασάκης, Ρίζος (60΄Καλτσάς), Τσιάμπας (70΄Ντούπης).

ΜΥΡΑΪΚΟΣ-ΡΑΧΟΥΛΑ 1-0

Το «μπαμ» της ημέρας έκανε ο Μυραϊκός καθώς επικράτησε της Ραχούλας με 1-0 και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση.

Παρά τη διαφορά δυναμικότητας αλλά και κατηγορίας, το συγκρότημα του Χρήστου Πήχα οπλισμένο με πάθος και αποφασιστικότητα, κατόρθωσε να πετύχει μια σπουδαία νίκη με δράστη τον Γιώργο Λυμτσιούλη που σκόραρε στο 80΄.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Γεωργίου με βοηθούς τους κ.κ. Σουλιώτη και Γουδουλάκη τους οποίους και συγχαίρει ο Μυραϊκός.

ΜΥΡΑΪΚΟΣ (Χ. Πήχας): Κωνσταντάκος, Τσικούδης, Παπαγιαννόπουλος, Χαλιαμπάλιας, Ψαθάς, Τζεμάλ, Λυμτσιούλης, Χατζής, Πιστόλας, Κατσανούλης Θ., Βέρας.

Έπαιξαν και οι Κατσανούλης Χ., Μπαντούλης, Μπατζογιάννης.

ΒΡΥΣΙΑ-ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ 0-1

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεαρό και πολλά υποσχόμενο Δημήτρη Σβερκούλη ο οποίος σκόραρε στο 25΄, ο Λαρισαϊκός απέδρασε με την πρόκριση από την έδρα του Απόλλωνα Βρυσιών.

Οι νικητές έπαιξαν κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο ενώ είχαν και δοκάρι με τον Σβερκούλη στο 60΄.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Κακαρδάκης με βοηθούς τους κ.κ. Ευαγγέλου και Κουκλωμένο Μ.

ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ (Θ. Τσότσος): Μόσιαλος, Νταής, Καραϊσκος, Αλεξανδρής, Παπαθανασίου, Σελήνης (70΄Καραβασίλης Ορ.), Γκόλιας, Σβερκούλης (90΄Ανδρώνης), Ρούμπος, Δαλαμπύρας (87΄Γκέκας), Σκέντζας.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

ΝΙΚΗ ΝΙΚΗΣ-ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ 0-1

Το γκολ του Γιώργου Κακαβίτση στο 20΄ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στον Αμπελωνιακό απέναντι στην αξιόμαχη Νίκη Νίκης με 1-0.

Σε ένα παιχνίδι όπου οι παίκτες του Τάκη Παραφέστα είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά και τις ευκαιρίες για να καθαρίσουν το ματς με σημαντικότερη τα δοκάρια του Δαλακώνη και του Ρόκα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Ζήλος με βοηθούς την κα Ντούρμα και τον κ. Νίκζα.

ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ (Τ. Παραφέστας): Κατσίβελος, Μούργκας, Κωτούλας, Δαλακώνης (60΄Ρόκα), Τζιαρτζιάνης, Κούρο, Μπίκος (65΄Αλεξόπουλος), Συκιώτης (55΄Φλέγγας), Κακαβίτσης, Φτίκας, Παλάσκας.

ΝΕΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ-ΑΡΜΕΝΙΟ 0-2

Με σκόρερς τους ταλαντούχους Δημήτρη Παπαδημητρίου (50΄) και Ραφαήλ Παπαστεργίου (80΄), το Αρμένιο πέρασε νικηφόρα από το Νέο Περιβόλι επικρατώντας με 2-0.

Ματς στο οποίο κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Αναστασίου Γ. με βοηθούς τους κ.κ. Κουτσιά και Διαμαντή.

ΑΡΜΕΝΙΟ (Ν. Καψούρης): Τζήμας, Καραμπουντάκης, Χατζής, Γιουρούκας, Παγουλάτος, Σπανός, Κουτέρης, Χότζα, Ρενάτο, Καμπανάς, Παπαδημητρίου.

Έπαιξαν και οι Παπαστεργίου, Δημουλάκης.

ΕΛΑΦΟΣ-ΜΕΛΙΑ 2-5

Τα εύκολα-δύσκολα έκανε η Ένωση Μελίας αλλά τελικά έστω και στην παράταση, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ομάδας της Ελάφου επικρατώντας με 5-2 (κ.α. 2-2).

Ιδανικά ξεκίνησε το ματς για το συγκρότημα του Χρήστου Τασιούλη μιας και προηγήθηκε με 0-2 με τους Εμμανουήλ (40΄με πέναλτι) και Αγγελακόπουλο Κ. (43΄). Όμως οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και έφεραν το ματς στα ίσια οδηγώντας το στην παράταση.

Εκεί όπου μίλησε η εμπειρία και με δράστες τους Τασιούλη (92΄), Μαλαβιέζο (110΄με χτύπημα φάουλ… από τον Θεό) και Νάτσουλα (115΄) έφτασαν στο τελικό 2-5.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Τέγος με βοηθούς τους κ.κ. Κουμέρτα και Κουκλή.

ΜΕΛΙΑ (Χ. Τασιούλης): Ζουμπουλίδης, Παπαγεωργίου, Σκλήκας, Αγγελακόπουλος Κ., Μαλαβιέζος, Νάτσουλας, Κόγιος, Αγγελακόπουλος Χ., Εμμανουήλ (65΄Σαγρής, 91΄Τασιούλης), Αγγελακόπουλος Κ. (46΄λ.τ Νταλαμπύρας), Χασιώτης.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ-ΡΟΔΙΑΚΟΣ 1-3

Σαφώς πιο έμπειρος ο Ροδιακός κατάφερε να υποτάξει τα ατίθασα νιάτα του Αστέρα Τυρνάβου φτάνοντας τη νίκη με 3-1.

Ο Πίγκας ήταν αυτός που μόλις στο 10΄έκανε το 0-1, για να ισοφαρίσουν οι Τυρναβίτες λίγο αργότερα σε 1-1. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 55΄ο δραστήριος Γκιόζι πέτυχε το 1-2 και το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 90΄ο Τσιρόπουλος.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Κεραμίδας με βοηθούς τους κ.κ. Τζιόλα και Σάρρο.

ΡΟΔΙΑΚΟΣ (Β. Αργυρακούλης): Γουγουλής, Γιάννας, Μαντζαφλάρας, Γεροστέργιος, Σπάχος, Σκούπρας, Γκιόζι, Κανάκης (55΄Λάκης), Πίγκας (75΄Τσιρόπουλος), Τόρης, Κουνής (40΄Χρυσοβέργης).

ΣΤΕΦΑΝΟΒΟΥΝΟ-ΚΟΥΛΟΥΡΙ 0-2

Στην επόμενη φάση του θεσμού προκρίθηκε ο Άρης Κουλουρίου ο οποίος και επιβλήθηκε εκτός έδρας του Στεφανόβουνου με 2-0.

Σε ένα παιχνίδι όπου οι παίκτες του Αχιλλέα Τσιβόπουλου κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο 35΄με τον Θάνο, για να σφραγίσουν την πρόκριση με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του τερματοφύλακα Νίκου Κουκουφίκη στο 80΄. Μάλιστα είχαν δοκάρι με τον Παλάσκα όπως και χαμένο πέναλτι με τον Βασιλείου το οποίο απέκρουσε ο αντίπαλος πορτιέρο.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Κορέστης με βοηθούς την κα Πιπή και τον κ. Καραγιάννη.

ΚΟΥΛΟΥΡΙ (Α Τσιβόπουλος): Κουκουφίκης, Παρασχάκης, Παλάσκας, Θάνος, Καρλιγκιώτης Μ., Τατίας, Βασιλείου, Κουρμπάτι (70΄Καραϊσκος), Κουρούκας (70΄Κατσιάνης), Καρλιγκιώτης Απ. (65΄Γκρίτζιας), Μοσχοβίτης.