16 Φεβρουάριος 2020

Το ντέρμπι στη Νέα Πολιτεία, εντυπωσιακή ανατροπή του Παναγροτικού…

Προβολές: 441

alt

Η Αστραπή Νέας Πολιτείας πήρε τα ντέρμπι της αγωνιστικής μιας και επικράτησε με 2-1 της Δόξας Υπέρειας και μάλιστα με ανατροπή (εδώ ρεπορτάζ των αγώνων του 2ου ομίλου της Α1 ΕΠΣΛ).

Μια νίκη που διατηρεί τη «Σαχτάρ» στις προνομιούχες θέσεις σε αντίθεση με τη Δόξα που έχασε πολύτιμο έδαφος στην κούρσα της ανόδου.

Το σκορ άνοιξε ο Γκατζόγιας με το ξεκίνημα της επανάληψης αλλά οι «πορτοκαλί» κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι Καλτσάς (61΄με πέναλτι) και Ζησούλης (71΄).

ΝΕΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ (Γ. Καφφές): Πραγγαφίλλης, Μπομπότης, Ζαχαρούλης (65΄Χλωρός), Ζήσης, Κατσιάνος, Καφφές, Κολλάτος, Ζησούλης (80΄Θεοχάρης), Καλτσάς (87΄Σούρλας), Μανώλης, Φούντας (83΄Μηλίγκας).

ΥΠΕΡΕΙΑ (Γ. Λυκοκώστας): Γεωργούλας, Πρίφτης, Τραμπάκουλος, Δημητρίου, Παπαδόπουλος, Ντόντος, Γκατζόγιας (80′ Τσιούρης Γ.), Σείτης, Κερμελίδης (65′ Τζατζάκης), Κουσιώρας, Παπαδόντας (75′ Παπαδόντας).

ΓΛΑΥΚΗ 1

ΜΕΛΙΣΣΟΧΩΡΙ 2

Ο Χρήστος Αγγελακόπουλος αποδείχθηκε ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον Αστέρα Μελισοχωρίου μιας και σκόραρε στην εκπνοή του αγώνα και χάρισε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη στην ομάδα του με 2-1 απέναντι στην αξιόμαχη Γλαύκη.

Σε μια αναμέτρηση όπου το μέτριο α΄μέρος, διαδέχθηκε μια συναρπαστική επανάληψη με τον Πικούλη στο 57΄να βάζει σε θέση οδηγού τους «πράσινους» για το 1-0.

Όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ανέβασαν στροφές, βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 83΄με τον Καραμάνο και πήραν τελικά τη νίκη με τον Αγγελακόπουλο στο φινάλε.

ΓΛΑΥΚΗ (Θ. Κυριακούλης): Αραμπατζής, Σπανούλης, Μακρυγιάννης, Μπλέτσας, Τσιώλης Ευάγγ., Πικούλης (65′ λ.τ. Παπανικολάου), Στεργίου, Χαλδούπης, Τζιότζιος Κ., Τζιότζιος Β., Τσιώλης Ν.

ΜΕΛΙΣΣΟΧΩΡΙ (Μ. Αλεξούδης): Τζήμας, Σδράλης, Γουργιώτης, Αβδουλάς, Αγγελακόπουλος, Σουλιώτης (60′ Κολοβός), Χαρούλης, Λιάγκας, Γκουντάρας (60′ Δανιλούλης), Καραμάνος, Ζαρκαδής (65′ Νινόπουλος).

ΝΑΡΘΑΚΙ 2

ΠΑΝΑΓΡΟΤΙΚΟΣ 4

Με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη ο Παναγροτικός Νίκαιας κατάφερε να αποδράσει με τους βαθμούς της νίκης από το Ναρθάκι κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα με 4-2.

Σε ένα ματς που τα είχε όλα και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε.

Σπανός (8΄) και Καψιώχας (30΄) έδωσαν σοβαρό προβάδισμα στους «μπλε» αλλά οι Νικαιώτες αντέδρασαν και αφού μείωσαν με τον Χριστοδούλου στο 37΄, κατάφεραν να γυρίσουν… το ματς στην επανάληψη.

Και πιο συγκεκριμένα βρήκαν δίχτυα με τον μεγάλο πρωταγωνιστή Ηλία Χριστοδούλου να σκοράρει δις (82΄, 91΄με πέναλτι) ενώ σκόραρε και ο Φάσσας (84΄).

Οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκαν οι Δημακόπουλος (74΄) και Χουσενάι (85΄).

ΝΑΡΘΑΚΙ ( Γ. Βασιλείου): Ζεϊμπέκης, Τσαπέπας, Δημακόπουλος, Νταϊάκης (75′ Λελεντζής), Κατσικόπουλος (83′ Ζαγγανάς Χρ.), Αρσενόπουλος, Καψιώχας, Μανταλιάς (65′ Βαρελάς), Βράκας (80′ Παπαθανασίου), Σπανός, Καραβαγγέλης.

ΠΑΝΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Β. Μπρισίμης): Κωνσταντίνου, Γεωργόπουλος, Πανδρεμένος, Σώκος, Τσούρα, Παπακώστας, Χουσενάι, Γκουντίκας, Φάσσας, Σέτζας, Χριστοδούλου.

Έπαιξαν και οι: Ανδρεόπουλος, Καραφέριας, Ψαρούλης Δ. και Μπακογιάννης.

ΕΛΕΥΘΕΡΑΙ 1

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σεϊζη που σκόραρε δις ο Προμηθέας έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από το Ελευθεραί επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 2-1.

Τι κι αν ο Παπαδόπουλος έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του μόλις στο 2΄, οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν και αφού απάντησαν άμεσα με τον Σεϊζη στο 4΄ για το 1-1, πήραν τη νίκη στο 52΄με τον ίδιο παίκτη και έτσι ο Προμηθέας έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

ΕΛΕΥΘΕΡΑΙ (Α. Ταυλαρίδης): Φιλοκώστας, Ανυφαντής (70′ Μασρί), Ζησόπουλος, Παπαμάνος, Στεργίου, Μακρίδης, Ζάρρας (75′ Κυργιάκης), Τσεκούρας, Μπλάντας (85′ Λάκης), Δημητρέλης, Παπαδόπουλος.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Β. Στεφανής): Πανδρεμένος, Καρβουνάρης, Χατζησαββίδης, Παϊτέρης, Ψύρρας, Αλίου, Γκέκας, Σεΐζης (87′ Φώτης), Δολμές, Κατσαμπέλας (72′ λ.τ. Καπετανόπουλος), Πότσης.

ΒΑΜΒΑΚΟΥ 2

ΒΟΥΝΑΙΝΑ 2

Ο Κώστας Τασιόπουλος ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις του αγώνα και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στον Ατρόμητο Βαμβακού στην εντός έδρας αναμέτρηση με τα Βούναινα (2-2).

Ματς με εναλλαγές στο σκορ και δυνατές συγκινήσεις στην επανάληψη, με τον Μακρή από την άσπρη βούλα στο 58΄να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Οι «βυσσινί» αντέδρασαν και κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς με τους Δαλαμπύρα (77΄με πέναλτι) και Γεωργούλα (84΄) αλλά ο Τασιόπουλος είχε τον τελευταίο λόγο.

ΒΑΜΒΑΚΟΥ (Χ. Ανδρεόπουλος): Γκατζανάς, Μπερσιάνης, Γκούνης (85′ Λούκουτος), Φλώρος, Μακρής, Αγγελόπουλος, Μουτκανάς (80′ Θεοχάρης), Βόπης, Φάτσης (46′ Αρσενόπουλος), Τασιόπουλος, Χρόνης (65′ Τσιτσικλής).

ΒΟΥΝΑΙΝΑ (Β. Τζιόλας): Μπιμπλιτζής, Δολιάνης, Σουφχάρας, Τσανάς, Νταναβάρας, Χριστοδούλου, Χατζόπουλος, Γεωργούλας, Καρατζούκος, Ελευθέρογλου, Δαλαμπύρας.

Έπαιξαν και οι: Μερτζανίδης και Θανασιάς.

ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ 2

ΓΑΛΗΝΗ 0

Στοπ… στο σύνδρομο της ισοπαλίας (τρεις συνεχόμενες) έβαλε ο Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων μιας και ξεπέρασε ανώδυνα το εμπόδιο της Γαλήνης κερδίζοντάς την με 2-0.

Νίκη που απομάκρυνε κι άλλο τους γηπεδούχους από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που παραμένουν σε δεινή θέση.

Τσαπράζης (42΄) και Δοξαριώτης (88΄) χρίσθηκαν σκόρερ για τον Ατρόμητο.

ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (Γ. Τσιφλίζογλου): Καραποστόλης, Κατσογιάννης, Γκούγκλας, Μπακαρτζής, Παναγιώτου, Αντωνόπουλος, Κολοβός, Τσαπράζης (78′ Τίκας), Μπελάγιας (70′ Δοξαριώτης), Αμαρλαριώτης (89′ Ντουρουντάκης), Παιδής.

ΓΑΛΗΝΗ (Κ. Βασίλης): Σβάρνας, Ζυγούρης, Λίτσα, Γκουτσιούδης, Ζυγογεώργος, Βασιλειάδης, Τζίκα, Καλόγηρος (60′ Καψαλός), Αγκόλι, Σινάν Τζ., Κυριακόπουλος (75′ Μωϋσιάδης).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 0

ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ 4

Νικηφόρο πέρασμα από την έδρα της Αναγέννησης Φαρσάλων πραγματοποίησε ο Λαρισαϊκός μιας και επικράτησε με 4-0 και ανέβηκε ακόμα πιο ψηλά στη βαθμολογία.

Οι «πράσινοι» που δείχνουν να βρίσκονται σε καλό δρόμο το τελευταίο διάστημα, φτάνοντας στην επικράτηση με τους Κουρούκα (17΄, 22΄) και Μπουμπουνάρα (82΄, 90΄) να σκοράρουν αμφότεροι από δύο φορές.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Κ. Ρόφαλης): Ιακωβάκης, Φωτογιάννης, Τζιλήρας(65′ Τσιοβάρας), Κούρος, Θλιβερός, Μπανιάς, Κατμέρος(Φρρόκου Αγ.), Σαλής, Θέος, Δημουλάς Σ., Φρρόκου Αλ.

ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ (Ν. Ανδρέου): Πατέτσος, Μαντζώνης, Δασκαλόπουλος, Μικερτζής Δ., Μπαλαμώτης, Μανωλόπουλος, Γκουγκουλιάς, Μικερτζής Α., Μικερτζής Β., Κουρούκας, Γούπος.

Έπαιξαν και οι: Μπουμπουνάρας, Φωκαϊδης, Καζαντζής, Δημουλός Γ.