Με δράστη τον Κανούλα…

Προβολές: 1001

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον υψηλόσωμο στράικερ Σάκη Κανούλα ο οποίος σκόραρε δις, ο Απόλλων Λάρισας ξεπέρασε ανώδυνα και το εμπόδιο της Σπάρτης επικρατώντας με 2-0 και παραμένει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

alt

Μια ακόμη νίκη για τους παίκτες του Νίκου Θεοδοσιάδη που παρά το γεγονός πως προερχόταν από αγωνιστική απραξία λόγω των ματς με τον Αχαρναϊκό και τη Βέροια όπου πήραν τους βαθμούς της νίκης στα χαρτιά, έδειξαν διάθεση από τα πρώτα λεπτά, πέτυχαν ένα γκολ σε κάθε μέρος και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην επικράτηση απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν είχε να επιδείξει κάτι.

alt

Το φιλμ του αγώνα:

1’ Πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς, η μπάλα έφτασε στον Τσιλούλη μέσα στην περιοχή και δεξιά το σουτ που δοκίμασε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Μακρυωνίτη.

6’ Ξανά ο Απόλλων απείλησε με τον Κανούλα, ο επιθετικός των γηπεδούχων βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Σπάρτης μετά από εκτέλεση κόρνερ το σουτ όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

7’ ΓΚΟΛ 1-0 Ο Δημολιός έκανε τη συρτή σέντρα από τα αριστερά, ο Κανούλας μέσα από τη περιοχή με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μακρυωνίτη.

13’ Στην κόντρα ο Απόλλων με τον Μαυριά, ο μεσοεπιθετικός έφτασε μέχρι την περιοχή της Σπάρτης το σουτ που δοκίμασε έδιωξε σε κόρνερ ο Μακρυωνίτης.

31’ Σέντρα ο Δημολιός από αριστερά, ο Κανούλας πήρε τη πρώτη κεφαλιά αλλά ο Τσιλούλης με προβολή δεν κατάφερε να νικήσει τον Μακρυωνίτη που έδιωξε με τα πόδια.

40’ Κάτω ο Φουρτάδο μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα μετά από μαρκάρισμα του Ανδρέου, ο Γρατσάνης δίχως δισταγμό δείχνει στον παίκτη να σηκωθεί και να συνεχιστεί το παιχνίδι.

alt

47’ Εκτέλεση φάουλ του Μαυριά από πλάγια αριστερά, η μπάλα περνάει από τον Παπαζαχαρία που είχε προωθηθεί και βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά η φάση είναι ως μη γενόμενη με τον βοηθό Μανάση να σηκώνει το σημαιάκι και να υποδεικνύει το όφσαιντ.

55’ ΓΚΟΛ 2-0 Ο Χατζής δοκίμασε διαγώνια πάσα από το κέντρο με στόχο την αντίπαλη περιοχή, εκεί όπου Κανούλας με πλασέ είδε τη μπάλα να περνά κάτω από τον Μακρυωνίτη που δεν υπολόγισε σωστά για το 2-0.

59’ Μαυριάς ατομική ενέργεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, το σουτ κόντραρε όμως στους αμυντικούς και πέρασε σε κόρνερ.

61’ Κόρνερ του Μαυριά από αριστερά, ο Ανδρέου πήρε τη κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ.

74’ Νέα ευκαιρία για τον Ράνο, ο επιθετικός μέσα από την περιοχή είδε τη μπάλα να κοντράρει στον Ανδρέου.

79’ Τεχνικό σουτ του Καρακατσάνη έξω από την περιοχή, ο Μακρυωνίτης μπλόκαρε τη μπάλα.

91’ Ο Καρακατσάνης βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Σπάρτης και πλάγια αριστερά, όμως το σουτ που έκανε απέκρουσε ο τελευταίος.

alt

Η διαιτησία

Εύκολο έργο είχε ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Γρατσάνης (Τρικάλων) που είχε βοηθούς τους κ.κ. Παπαδημητρίου (Θεσσαλίας) και Μανασή (Τρικάλων) ενώ χρέη 4ου εκτελούσε ο κ. Τσετσίλας (Γρεβενών).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης):

alt

Παϊτέρης, Σκούπρας, Δημολιός, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Χατζής, Μαυριάς, Αγρόδημος, Κανούλας (88' Γαρυφαλλόπουλος), Σουλίδης (62’ Καρακατσάνης), Τσιλούλης (75’ Κακάμης).

ΣΠΑΡΤΗ (Γιώργος Πολυμενέας): Μακρυωνίτης, Σάββα (60’ Μπέλης), Βοσνακίδης, Ζουλιώτης, Ράνος, Καζβιρόπουλος (82’ Γουόρντεν), Τσιμότζι, Παναγιώτου, Μπουζούκης (60’ Νιάρος), Σανδραβέλης, Φουρτάδο.

Θεοδοσιάδης: «Ήμασταν κυρίαρχοι σε όλο το ματς»

Ο τεχνικός του Απόλλωνα Λάρισας κ. Νίκος Θεοδοσιάδης μίλησε μετά το τέλος του νικηφόρου αγώνα με την Σπάρτη (2-0) στη Συνέντευξη Τύπου. Αναλυτικά τα όσα τόνισε: «Νομίζω ότι η εμφάνισή μας και η νίκη μας ήταν δίκαιη. Ήμασταν κυρίαρχοι, δεν δώσαμε δικαιώματα στον αντίπαλο ούτε για μια στιγμή. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά μου.

Το φοβόμουν το ματς γιατί είχαμε δύο βδομάδες να παίξουμε, όμως τα παιδιά μπήκαν από την αρχή συγκεντρωμένοι. Κίνητρο να φτάσουμε όσο ψηλότερα γίνεται. Ο στόχος μας κάθε Κυριακή να αποδίδουμε καλό ποδόσφαιρο και η ομάδα να πλασαριστεί όσο ψηλότερα γίνεται».

Παπαζαχαρίας: «Επιτυχημένη η πορεία μας»

Από πλευράς παικτών μίλησε ο Γρηγόρης Παπαζαχαρίας: «Σήμερα πήραμε μία δίκαιη νίκη. Από την αρχή μέχρι το τέλος ήμασταν συγκεντρωμένοι. Θέλω να σταθώ στο προπονητή μας και στο γενικό αρχηγό που έχουν παίξει πολύ σημαντικό ρόλο. Γίνεται μία πολύ καλή προσπάθεια από όλους και είναι επιτυχία η μέχρι τώρα πορεία μας».