Τον τιμώρησε… ο πρώην!

Προβολές: 658

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Ο Απόλλων Λάρισας δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις νίκες μιας και γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0 από τα γειτονικά Τρίκαλα στο θεσσαλικό ντέρμπι, με τον Βασίλη Σαχινίδη να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του στο 56΄.

alt

Σε ένα παιχνίδι σε γενικές γραμμές όπου κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα, με το συγκρότημα του Νίκου Θεοδοσιάδη να μην έχει την απόδοση που είχε στα προηγούμενα ματς αλλά παρόλο αυτά είχε τις ευκαιρίες για να σώσει την παρτίδα.

Όσο για τα Τρίκαλα η αλήθεια είναι πως δεν έδειξαν κάτι ιδιαίτερο, μια ομάδα που φύλαξε καλά τα νώτα της και αρκέστηκε στις αντεπιθέσεις φτάνοντας έτσι στην επικράτηση.

Πάντως το λαρισινό συγκρότημα που παραμένει ψηλά στη βαθμολογία, έχει κάθε λόγο να φωνάζει… για τη φάση του 45΄όταν ο Αγρόδημος βρέθηκε στο έδαφος από σπρώξιμο του Τσιάρα.

alt

Το φιλμ του αγώνα:

13' Εκτέλεση φάουλ του Μαυριά εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και έφυγε κόρνερ.

15’ Ο Τσιλούλης έφτασε μέχρι την αντίπαλη περιοχή, έψαξε τον Κανούλα μέσα στη περιοχή που βρήκε αδύναμα τη μπάλα χωρίς να δυσκολέψει τον Αποστολίδη.

20’ Σέντρα του Πάνου από δεξιά, ο Μιλοσάβλιεβ από το ύψος του πέναλτι σούταρε και ο Παϊτέρης μπλόκαρε τη μπάλα.

27’ Ο Λίταινας έπαιξε το ένα δύο με τον Μαυριά, μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του δεύτερου από πλεονεκτική θέση δεν ήταν καλό και η μπάλα πέρασε άουτ.

28’ Αντεπίθεση του ΑΟΤ, σουτ του Γροντή, η μπάλα άουτ.

30’ Ο Λίταινας σουτάρει εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ δίχως να αιφνιδιάσει τον Αποστολίδη.

37’ Ο Τσιλούλης βρέθηκε κάτω μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κοτσώνη. Ο Καρατέρπος διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, δείχνοντας στον παίκτη του Απόλλωνα να σηκωθεί.

45’ Ο Αγρόδημος μέσα στη περιοχή του ΑΟΤ, ο Τσιάρας φαίνεται να τον σπρώχνει, ο διαιτητής δεν βλέπει παράβαση.

alt

48’ Ο Τόμιτς σούταρε μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από την εστία του Παϊτέρη.

56’ Ο Μάκος έκανε το γέμισμα, ο Παπαζαχαρίας συγκρούστηκε με τον Παϊτέρη με τους δύο να κάνουν λάθος και τη μπάλα να πηγαίνει στον Σαχινίδη που σε κενή εστία πλάσαρε για το 0-1.

63’ Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Μαυριάς έξω από την περιοχή δοκίμασε το σουτ, όμως ο Αποστολίδης μπλόκαρε.

65’ Ο Λίταινας μετά από φάση διαρκείας έκανε το γυριστό σουτ μέσα από τη περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

68’ Ωραία αντεπίθεση για τον ΑΟΤ, ο Τόμιτς βρήκε τον Γιαννιτσάνη, αλλά στο σουτ του δεύτερου η μπάλα πέρασε άουτ.

76’ Εκτέλεση φάουλ του Μαυριά, μπλόκαρε ο Αποστολίδης.

80’ Ο Παπαζαχαρίας έφτασε μέχρι την περιοχή του ΑΟΤ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μαυριά. Στο συρτό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Αποστολίδη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας (71’ Καρακατσάνης), Ε. Ανδρέου, Χατζής (81’ Γαρυφαλλόπουλος), Μαυριάς, Αγρόδημος, Κανούλας, Λίταινας (88’ Σουλιώτης), Τσιλούλης.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Κοτσώνης, Μάκος, Τσιάρας, Γροντής (42’ λ.τ. Τόμιτς), Σαχινίδης, Χιντζίδης (53’ Γιαννιτσάνης), Μιλοσάβλιεβ (83’ Ζγκούρη).

«Θα ξεχάσουμε αυτό το ματς»…

Ο τεχνικός του Απόλλωνα Λάρισας κ. Νίκος Θεοδοσιάδης τοποθετήθηκε στη Σ/Τ μετά το τέλος του αγώνα με τον Α.Ο. Τρίκαλα (0-1). Αναλυτικά τα όσα ανέφερε: «Μία πέρα για πέρα άδικη ήττα για μας απέναντι σε μια καλή ομάδα. Στο μεγαλύτερο μέρος του ματς είχαμε την κατοχή, απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε με παθητικό ρόλο. Συγχαρητήρια στους παίκτες που ήταν ξανά κυρίαρχοι. Άλλοι παράγοντες έπαιξαν ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Θα ξεχάσουμε το ματς αυτό και κοιτάμε το παιχνίδι με Καλλιθέα την προσεχή Μ. Τετάρτη».