Επική ανατροπή για τον Απόλλωνα Λάρισας…

Προβολές: 593

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Τι κι αν ο Απόλλων Λάρισας φλέρταρε με την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα μιας και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-3 κόντρα στην Καλλιθέα, με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη κατάφερε να κατακτήσει μια σπουδαία νίκη με το εντυπωσιακό 4-3!

Αν μη τι άλλο ένα ματς που έκρυβε δυνατές συγκινήσεις, σασπένς αλλά και πλούσιο θέαμα, με το συγκρότημα του Νίκου Θεοδοσιάδη να διορθώνει τα κακώς κείμενα στην επανάληψη, φτάνοντας έτσι στην επική αυτή ανατροπή που διατηρεί τους «κυανόλευκους» στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

alt

Το φιλμ του αγώνα:

5' Σουτ του Μάκο μέσα από την περιοχή, η μπάλα στο δοκάρι του Παϊτέρη και στη συνέχεια άουτ.

12’ Σέντρα του Χαραλαμπόπουλου από δεξιά, ο Κανούλας έστρωσε τη μπάλα στον Τσιλούλη έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωράκη.

18’ Ο Τσατσόπουλος έσκαψε τη μπάλα προς την περιοχή, ο Μάκο την άφησε να σκάσει μέσα στη περιοχή και με σουτ έστειλε τη μπάλα στη ρίζα του δοκαριού του Παϊτέρη για να καταλήξει στη συνέχεια στα δίχτυα του Απόλλωνα Λάρισας.

20’ Σουτ του Ταλέντο έξω από την περιοχή, η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα του Απόλλωνα Λάρισας.

24’ Κάθετη του Μάκο προς την περιοχή, ο Ζυγκερίδης κινήθηκε γρήγορα, αλλά το σουτ του σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Παϊτέρη.

28’ Μακρινό σουτ του Αγρόδημου αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή της Καλλιθέας, ο Θεοδωράκης δεν αγχώθηκε καθόλου.

39’ Ο Μαυριάς μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής έκανε το δυνατό σουτ, ο Θεοδωράκης δεν υπολόγισε τη μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

40’ Ο Ζυγκερίδης πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή από αμυντικό λάθος και το σουτ που έκανε κατάληξε στα δίχτυα.

43’ Ο Χατζής εκτέλεσε με πάσα φάουλ έξω από την περιοχή, ο Αγρόδημος έκανε το σουτ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

45’ Ο Βασιλείου έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μάκο με προβολή σημείωσε το τρίτο γκολ της Καλλιθέας.

alt

57’ Ο Κανούλας μέσα από τη περιοχή δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση απέναντι από τον Θεοδωράκη, κάνοντας το γύρισμα προς το δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο επερχόμενος Καρακατσάνης με τη μία έκανε το 2-3.

62’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρακατσάνη στα όρια της περιοχής και αριστερά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

64’ Ο Τσιλούλης μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής με τον Κανούλα να σουτάρει με τη μία και να ισοφαρίζει ξανά για τον Απόλλωνα.

75’ Ο Ταμπάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Τσατσόπουλος άφησε τη μπάλα κάτω από τα πόδια με τον Ταλέντο να σουτάρει με δύναμη και τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Παϊτέρη.

80’ Μετά από εκτέλεση φάουλ της Καλλιθέας, ο Συριόπουλος έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα, αλλά ο παίκτης ήταν εκτεθειμένος σε θέση οφσάιντ.

83’ Ο Ζυγκερίδης βρίσκεται στο έδαφος μέσα στην περιοχή, μετά από επαφή με τον Ανδρέου, ο διαιτητής δείχνει πως ο επιθετικός πήγε να εκβιάσει το πέναλτι «κιτρινίζοντας» τον.

85' Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τσατσόπουλος βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Παϊτέρης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

87' Σέντρα του Σκούπρα από δεξιά, η κεφαλιά του Κανούλα δίπλα από την εστία του Θεοδωράκη.

88’ Ανατροπή για τον Απόλλωνα, ο Μαυριάς έφτασε μέχρι τη περιοχή της Καλλιθέας και με διαγώνιο σουτ έκανε το 4-3.

Η διαιτησία

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του κ. Φωτιά (Πέλλας) που είχε βοηθούς τους κ.κ. Δεμερτζή (Πέλλας) και Δημητριάδη (Θράκης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Χαραλαμπόπουλος (61’ Σκούπρας), Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Ευαγ., Χατζής, Μαυριάς, Αγρόδημος, Κανούλας, Τσιλούλης (76’ Λίταινας), Καρακατσάνης (87’ Συράκος).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιώργος Κορακάκης): Θεοδωράκης, Συριόπουλος, Παπαγγελής, Βασιλείου, Καντέ, Μάκο (62’ Χοτζάλι), Σμυρλής (15’ λ.τ. Ζυγκερίδης), Πολίντορο, Ταλέντο, Παυλής (73’ Ταμπάκης), Τσατσόπουλος.

Θεοδοσιάδης: «Κάναμε μια επική ανατροπή»

alt

Ο προπονητής του Απόλλωνα Λάρισας κ. Νίκος Θεοδοσιάδης αναφέρθηκε στη μεγάλη νίκη της ομάδας του επί της Καλλιθέας με 4-3 και μάλιστα με ανατροπή. Αναλυτικά τα όσα τόνισε:

«Μια μεγάλη νίκη με βάση την εξέλιξη, μία νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε ένα από τα τελευταία της χαρτιά. στο πρώτο μέρος δεν είχαμε καθόλου καλές μεταβάσεις, κάναμε πολλά λάθη και χάναμε με 1-3 στο ημίχρονο. Είπα στα παιδιά μπείτε μέσα και κάντε αυτό που ξέρετε. Τα παιδιά κάναμε μια επική ανατροπή.

Αυτό δείχνει πόσο μαγκιά έχουν αυτοί οι παίκτες. Είμαι περήφανος που είμαι προπονητής του. Ευχαριστώ τον κόσμο για την στήριξη και την συμπαράσταση. Ο στόχος μας είναι κάθε Κυριακή να παλεύουμε όλα τα ματς.

Θα ξεκουραστούμε τώρα και μετά θα δούμε το ματς με τον Εργοτέλη. Καλό Πάσχα σε όλους. Ήταν η τελευταία μας παρουσία στο Αλκαζάρ, θα επιστρέψουμε το γήπεδό μας στη Φιλιππούπολη και αυτό θα μας βοηθήσει περισσότερο».