Έλαμψε… το άστρο του Λιντέρη!!!

Προβολές: 1466

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Ο Γιώργος Λιντέρης ήταν ο «δήμιος» του Ολυμπιακού Αμπελιάς καθώς σημείωσε χατ τρικ και οδήγησε τον Αστέρα Μελισσοχωρίου σε μια μεγάλη και συνάμα δικαιότατη νίκη με 3-1 και μάλιστα με εντυπωσιακή ανατροπή!

alt

Το παιχνίδι ήταν καρμπόν… με αυτό του Ολυμπιακού απέναντι στη Μίλαν, με τη διαφορά πως οι παίκτες του Σπύρου Μούτσιου ήταν αυτοί που αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 39΄με το γκολ του Γαρουφαλιά, μπήκαν στην επανάληψη με το μαχαίρι στα δόντια και στο διάστημα (46΄-53΄), κατάφεραν να φέρουν τα πάνω-κάτω φτάνοντας πανάξια στην επικράτηση.

alt

Ένας Αστέρας που έδειξε εξαιρετικά αγωνιστικά στοιχεία, δείγμα της σκληρής δουλειάς που γίνεται από τον έμπειρο τεχνικό από την αρχή του καλοκαιρού και σίγουρα το μέλλον του ανήκει.

Αντίθετα για τη φιλόδοξη φέτος ομάδας της Αμπελιάς, αν και προηγήθηκε στο σκορ, κινήθηκε σε ρηχά νερά και οπωσδήποτε αυτό προβλημάτισε έντονα τον νεαρό τεχνικό Αχιλλέα Τσιβόπουλο.

alt

Για σένα «Τόλου»…

Στο α΄μέρος δεν δημιουργήθηκαν οι μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αλλά οι φιλοξενούμενοι εμφανιζόταν πιο απειλητικοί και σε μια αντεπίθεση, στο 39΄ο Σουλτούκης πάσαρε στον Κώστα Γαρουφαλιά και αυτός με πλασέ έκανε το 0-1, ένα γκολ εξαιρετικά αφιερωμένο στον «κολλητό» του Δημήτρη Αποστόλου ο οποίος βρισκόταν στην κερκίδα, με τις θερμότερες ευχές για ταχεία ανάρρωση.

Γεωργούλας Θ. (13΄), Γαρουφαλιάς (20΄) και Σερίφης Τρ. (33΄) είχαν ορισμένες καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους ενώ ο Χαρούλης (4΄) απείλησε για τον Αστέρα.

alt

… τους πήρε «σβάρνα» ο Λιντέρης

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η επανάληψη για τους γηπεδούχους καθώς πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, ο Γιώργος Λιντέρης εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Βουτυρίτσα μετά από προσπάθεια του Αγγελακόπουλου και έφερε το ματς στα ίσια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λιντέρης και πάλι μετά από έξοχη ατομική ενέργεια έκανε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο ίδιος παίκτης και πάλι «χτύπησε» στο 53΄ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-1 μετά από προσπάθεια του Αγγελούλη, βάζοντας έτσι γερά θεμέλια για τη νίκη.

alt

Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Αστέρα έδωσαν χώρο στους φιλοξενούμενους που πίεσαν για να ανατρέψουν τα δεδομένα αλλά δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος, με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους καλές στιγμές.

Η διαιτησία

alt

Εύκολο έργο είχε ο διαιτητής της αναμέτρησης Άγης Μπουμαρσόπουλος που είχε βοηθούς τους Χρήστο Μπράμη και Κώστα Γκαρέλη.