Αεράτη… η Λάρισα 2012!!!

Προβολές: 2530

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Μπορεί ο Φαλανιακός να είχε φουλ κίνητρο στη μάχη που δίνει για να κρατηθεί στην κατηγορία, όμως η Λάρισα 2012 ήταν αυτή που εμφανίστηκε ιδιαίτερα αξιόπιστη στον αγωνιστικό χώρο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Ξέρα ο οποίος σκόραρε δις, πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη με 3-0.

alt

Αποτέλεσμα που φέρνει ακόμα πιο ψηλά στη βαθμολογία το συγκρότημα του Γιώργου Λιάπη που συνδύασε τη νίκη αυτή και με πολύ καλή εμφάνιση, σε αντίθεση με τους παίκτες του Τάσου Μπεριτζά που παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

alt

Ο Ξέρας έδειξε τον δρόμο…

Το σκορ άνοιξε ο Ξέρας στο 16΄με ωραία εκτέλεση φάουλ κάνοντας το 0-1.

Η πρώτη αντίδραση του Φαλανιακού ήρθε στο 24΄αλλά ο Παπαϊωάννου μπλόκαρε το καλοζυγισμένο σουτ του Δημητρέλη.

Και στο 34΄ο Ξέρας και πάλι ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα και έβαλε γερά θεμέλια για τη νίκη γράφοντας το 0-2.

alt

Προσπάθησε ο Φαλανιακός αλλά…

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι Φαλανιώτες λίγο έλειψαν να φτάσουν σε ένα γκολ στο 48΄αλλά ο Δημητρέλης δεν κατάφερε να βρει στόχο μετά την ωραία προσπάθεια του Πανταζή Γ.

Στο 53΄ο Κίτσιος Δ. βρέθηκε φάτσα με το τρίτο τέρμα αλλά ο Μαχαίρας προ της γραμμής απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Δημητρέλης (69΄) και Πανταζής Γ. (78΄) είχαν δύο καλές στιγμές για τους «κιτρινόμαυρους» ενώ στο 85΄ο Μπιμπλιτζής νίκησε τον Κίτσιο Δ. απομακρύνοντας σε κόρνερ.

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στο 88’ ένας πρώην Φαλανιώτης, ο Δημήτρης Μανακούσιος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που καταλογίστηκε σε διεκδίκηση της μπάλας του Σελήνη με τον Πανταζή Γ.

alt

Η διαιτησία

alt

Εύκολο έργο είχε ο διαιτητής της αναμέτρησης Χρήστος Αγγελούλης που είχε βοηθούς τους Χρήστο Νάκα και Γιώργο Πατέτσο.

ΦΑΛΑΝΙΑΚΟΣ (Τ. Μπεριτζάς-Μ. Μαλαμάς):

alt

Γεωργούλας (66’ λ.τ. Μπιμπλιτζής), Μαχαίρας, Βαρσάμης, Σουλιώτης (66’ Πανταζής Η.), Πανταζής Γ. (91’ Καρακίτσιος), Λυγούρας Β., Κολοβός, Μπλέντι, Ιωαννίδης, Δημητρέλης (87’ Πάνου), Λυγούρας Χ.

ΛΑΡΙΣΑ 2012 (Γ. Λιάπης):

alt

Παπαϊωάννου, Φλώρος Β., Φλώρος Παν. (36’ λ.τ. Μπέης), Φλώρος Παντ., Κίτσιος Π. (46’ Μανακούσιος Θ.), Κίτσιος Δ., Μόλας, Ξέρας (65’ λ.τ. Μανακούσιος Δ.), Τσιάκος, Μπόντε, Σελήνης.

*Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον άδικο χαμό του σμηναγού Γιώργου Μπαλταδώρου.