Το όνειρο… μετατράπηκε σε εφιάλτη για τον Ηρακλή Λάρισας!!!

Προβολές: 2776

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Τι κι αν ο Ηρακλής Λάρισας κρατούσε την τύχη στα χέρια του όσον αφορά την υπόθεση άνοδος μετά και το σημαντικό «διπλό» στην έδρα της Τσαριτσάνης, στο φινάλε των πλέι οφ της Α΄ΕΠΣΛ αποδείχθηκε ιδανικός αυτόχειρας καθώς παραχώρησε καταδικαστική εντός έδρας ισοπαλία με 3-3 στον αδιάφορο βαθμολογικά αλλά συνάμα αξιόμαχο Δωτιέα Αγιάς.

alt

Αποτέλεσμα που μετέτρεψε τα όνειρα των παικτών της λαρισινής ομάδας σε έναν πραγματικό εφιάλτη μιας και η Τσαριτσάνη ήταν αυτή που επωφελήθηκε και κέρδισε την πολυπόθητη άνοδο στη Γ΄Εθνική στο «φότο φίνις»!

Ματς που δύσκολα θα ξεχαστεί καθώς οι εναλλαγές στο σκορ αλλά και συναισθημάτων ήταν κάτι παραπάνω από έντονες, τα τελευταία λεπτά άκρως δραματικά, με αποκορύφωμα τη φάση του 97΄όταν ο Ψωμολιάς πήρε την κεφαλιά και ο Κουτσιρίμπας έκανε την απόκρουση του αιώνα!!! με το πόδι, στερώντας το «χρυσό» γκολ για τους «κυανόλευκους».

alt

Όπως και να ’χει όμως δεν αρμόζουν δάκρυα για την αρμάδα του Γιάννη Τσακμακίδη που διεκδίκησε μέχρι το τέλος και με αξιώσεις την άνοδο στην παραπάνω κατηγορία και σίγουρα η χρονιά αυτή μπορεί να αποτελέσει οδηγό για ένα λαμπρό μέλλον.

Όσο για το συγκρότημα του Δημήτρη Μπουκουβάλα αν και ξέμεινε από στόχους από πολύ νωρίς, έπαιξε για την αξιοπρέπεια και την ιστορία του σε όλη αυτή τη διαδικασία, πουλώντας ακριβά το τομάρι του σε κάθε ματς, με κέρδος την παρουσία αρκετών ταλαντούχων παικτών όπως οι Χαλάτσης και Ντελής.

alt

Πανδαισία ποδοσφαίρου…

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους «κυανόλευκους» καθώς μόλις στο 4΄ο Δημήτρης Αποστόλου (αποχώρησε τραυματίας με πρόβλημα στο γόνατο) εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του Δωτιέα και αφού απέφυγε και τον Κουτσιρίμπα έκανε το 1-0 ενώ στη συνέχεια τόσο ο σκόρερ, όσο και ο Γκιουρσάνης κατά κύριο λόγο θα μπορούσαν να σκοράρουν εκ νέου.

alt

Στο 33΄ο Δωτιέας έφτασε στην ισοφάριση χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αουρέλ Τσακάλι, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Χαλάτσης από τον Κοντοθανάση και αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι.

Και δέκα λεπτά αργότερα ο Γιώργος Τσατσαλίδης με μια «σεντερφορίσια» κίνηση και σουτ μετά από ασίστ του Χαλάτση έκανε το 1-2, παγώνοντας… το γήπεδο του Ελευθεραί.

alt

…αγωνία μέχρι το τέλος

Ιδανικά ξεκίνησε και η επανάληψη για τους γηπεδούχους με τον Γιάννη Χρηστίδη στο 47΄ με εντυπωσιακό σουτ να φέρνει το ματς στα ίσια (2-2).

Γκολ ψυχολογίας για τους «κυανόλευκους» που έψαχναν απεγνωσμένα το τρίτο γκολ και το βρήκαν στο 66΄ με τον Γιώργο Φώτο με σουτ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς κάνοντας το 3-2.

Μάλιστα ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να σκοράρει και στο 76΄αλλά η κεφαλιά του ήταν αδύναμη και κατέληξε στα χέρια του Κουτσιρίμπα.

Και σα να μην έφτανε αυτό στο 77΄ και μετά από γέμισμα… στην περιοχή του Ηρακλή, ο Αλέξανδρος Χαλάτσης πρόλαβε με το κεφάλι την έξοδο του Αναστασίου και έγραψε το 3-3, παγώνοντας… εκ νέου το γήπεδο του Ελευθεραί.

Τα τελευταία λεπτά ήταν άκρως δραματικά με τον Ηρακλή να κάνει την απέλπιδα προσπάθεια για να φτάσει στο νικητήριο τέρμα, απείλησε με τους Κοντοθανάση, Φορτομάρη και Ψωμολιά αλλά ο Κουτσιρίμπας έμοιαζε ανίκητος και το 3-3 να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.

alt

Η διαιτησία

alt

Ο ρέφερι της αναμέτρησης Λάμπρος Βλιώρας προσπάθησε να αποδώσει δικαιοσύνη και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό, με τους ανθρώπους του Ηρακλή Λάρισας να εκφράζουν κάποια παράπονα κυρίως για τη φάση του πέναλτι υπέρ της Αγιάς στο 33΄. Μετά το τέλος του αγώνα αποβλήθηκε ο Πίρε για εξύβριση ενώ δεν έλειψε η ένταση.

Χωρίς προβλήματα οι δύο βοηθοί Κώστας Γκαρέλης και Αποστόλης Τσαπράζης.