13 Νοέμβριος 2011

Δεν κάηκε… ο Αμπελωνιακός

Προβολές: 1274

alt

Μετά την εντυπωσιακή πρεμιέρα με αντίπαλο τον Πύρασο όπου είχε επικρατήσει με 3-0, ο νεοφώτιστος Αμπελωνιακός κατάφερε να ντουμπλάρει τις νίκες του και μάλιστα εκτός έδρας επικρατώντας των Καμένων Βούρλων με 2-0.

Ο Βαγγέλης Φτίκας με τα δύο γκολ που πέτυχε ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Τάκη Παραφέστα που έδειξε και πάλι ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο και κατέκτησε πανάξια την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Φτίκας έδειξε τον δρόμο…

alt

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι όταν στο 8΄ από βολέ του τερματοφύλακα η μπάλα θα φτάσει στον Αλεξανδρή έπειτα από λάθος υπολογισμό του Καλύβα και αυτός με κεφαλιά πάσα θα βγάλει τετ α τετ τον Φτίκα ο οποίος αντί να πλασάρει θα προσπαθήσει να περάσει τον Λιόλιο αλλά ο Καλύβας που είχε γυρίσει με ωραία τοποθέτηση θα του πάρει εντυπωσιακά τη μπάλα και θα σώσει την εστία του.

Δύο λεπτά αργότερα η απάντηση για τη γηπεδούχο ομάδα όταν ο Βαργιανίτης θα βγει ωραία από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή θα κάνει το παράλληλο γύρισμα αλλά πριν η μπάλα φτάσει στον Αντωνιάδη ώστε να πλασάρει από κοντά ο Γκόλτσος με τάκλιν θα διώξει σε κόρνερ.

Επόμενη καλή στιγμή στο 16΄ όταν ο Παλάσκας θα κλέψει από τον Τόλια που ήταν τελευταίος παίκτης και θα βγει τετ α τετ από διαγώνια θέση το σουτ του όμως σε σωστή θέση θα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Λιόλιος.

Ένα λεπτό αργότερα σε καλή θέση έξω από την περιοχή οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ με τον Βαργιανίτη να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του αλλά η μπάλα δε θα ανησυχήσει τον Κατσίβελο ο οποίος θα τη δει να περνάει πάνω από τα δοκάρια του.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 24΄ θα έχουν μια ακόμη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ όταν ο Βαργιανίτης έβγαλε τη σέντρα και ο Αντωνιάδης με κεφαλιά θα στείλει τη μπάλα στην αγκαλιά του Κατσίβελου.

Το σκορ θα ανοίξει στη φάση του 38΄ όταν λάθος του Τόλια θα επωφεληθεί ο Φτίκας που θα βγει μόνος του απέναντι στον Λιόλιο και με πολύ ωραίο ιδανικό πλασέ θα σκάψει τη μπάλα και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει έτσι το 0-1.

Ακυρωθέν γκολ υπήρξε για τους φιλοξενούμενους στο 43΄ όταν ο Κακαβίτσης θα στείλει με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα ωστόσο ο διαιτητής είχε από νωρίτερα σφυρίξει για επιθετικό φάουλ…

Κλείδωσε… τη νίκη

Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη θέλησαν να πιέσουν και το έκαναν και έφτασαν σε μια πολύ καλή φάση στο 50΄ όταν ύστερα από φάση διαρκείας και από απανωτά γεμίσματα ο Τόλιας θα πάρει τη μπάλα από δεξιά και θα κάνει απέναντι από τον γκολκίπερ το βολέ αλλά ο Γκόλτσος την τελευταία στιγμή θα βάλει το πόδι του και θα σταματήσει την πορεία της μπάλας προς το τέρμα της ομάδας του, ενώ στο 57΄ το δυνατό σουτ του Θανασιά από το ύψος της περιοχής ύστερα από διώξιμο των αμυντικών του Αμπελωνιακού θα φύγει πάνω από τα δοκάρια.

Μια πολύ καλή ευκαιρία για να κλειδώσει το ματς έχασε ο Αμπελωνιακός στο 67΄ όταν ο Χατζηλιόντας θα γυρίσει παράλληλα από δεξιά για τον Φτίκα και αυτός

θα κάνει την προβολή από πολύ καλή θέση με τη μπάλα  όμως να περνάει μόλις άουτ από το οριζόντιο
κάτι όμως που θα γίνει στο 71΄. Ο ταχύτατος Φτίκας από αριστερά πήρε τη μπάλα και αφού απέφυγε τον Γουργιώτη έφτασε απέναντι στον Λιόλιο και με πλασέ έγραψε το 0-2.

Δύο λεπτά αργότερα ο Θεοδοσόπουλος είχε την ευκαιρία να απαντήσει αλλά το σουτ του από καλή θέση μέσα στην περιοχή θα φύγει ψηλά άουτ.

Ο Φτύκας είχε την ευκαιρία να σημειώσει χατ τρικ αλλά το πλασέ του στο 85΄ θα αποκρούσει ο Λιόλιος σε κόρνερ.
Στο 90΄ ο Ρόκα θα ανατρέψει έξω από την περιοχή τον Βαργιανίτη και θα δει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα αποβληθεί από το παιχνίδι.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Παλάσκας (43΄), Ρόκα (45΄90΄), Αντωνιάδης (59΄), Χουλιάρας (85΄)

ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ: (Στάθης Καλλιμάνης) Λιόλιος, Γουργιώτης, Τσίντζας, Χουλιάρας, Τόλιας, Καλύβας(76΄ Κυριλής), Θανασιάς, Τσάρας ΝΚ(60΄ Θεοδοσόπουλος), Αντωνιάδης, Βαργιανίτης, Παπαευθυμίου(83΄ Ασπιώτης).