Στον έβδομο ουρανό ο Οικονόμος Τσαριτσάνης!!!

Προβολές: 4658

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Μεθυσμένη πολιτεία θυμίζει η Τσαριτσάνη μιας και ο ιστορικός Οικονόμος κατάφερε να επιβληθεί του περσινού τροπαιούχου Αχιλλέα Φαρσάλων με 1-0, κατακτώντας έτσι για πρώτη φορά στην ιστορία του το Κύπελλο της ΕΠΣΛ.

alt

Στον 47ο τελικό που αποτέλεσε γιορτή για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο μιας και 800 και πλέον φίλαθλοι βρέθηκαν στις κερκίδες του σταδίου Αλκαζάρ και παρακολούθησαν μια αναμέτρηση που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 64΄ο MVP του τελικού (όπως ψηφίστηκε και από τους δημοσιογράφους) Βασίλης Καραλούλης με ωραίο σουτ.

alt

Παιχνίδι στο οποίο όπως εξελίχθηκε θα κρινόταν στο γκολ με τους «πράσινους» του Κώστα Κατσάρα που εντυπωσιάζουν στον μαραθώνιο της Α΄ΕΠΣΛ, να αγωνίζονται με περίσσιο πάθος, θέληση και αποφασιστικότητα φτάνοντας πανάξια στην επικράτηση, με το κίνητρο να είναι κάτι παραπάνω από ισχυρό γι’ αυτούς.

alt

Από τη μεριά του το συγκρότημα του Τάκη Παραφέστα αν και πατούσε καλά στο α΄μέρος και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να σκοράρει (ατύχησε καθώς έπεσε πάνω σε έναν συγκλονιστικό πορτιέρο τον Παναγιώτη Νούσια), στην επανάληψη η απόδοσή του έπεσε αισθητά και έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει την πρωτιά στις κατακτήσεις στον θεσμό αυτόν.

alt

Εξαιρετικό το α΄ μέρος…

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους Τσαριτσανιώτες με τον Χάμο Κ. να αποκρούει το εντυπωσιακό ανάποδο «ψαλίδι» του Χάμου Σ.

Στο 10΄ο Αχιλλέας άγγιξε το γκολ όταν μετά από λάθος του Νούσια, ο Νεμπεγλέρας έκλεψε… τη μπάλα και πλάσαρε αλλά ο Κολιός απομάκρυνε σε κόρνερ προ της γραμμής.

Και δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Αχιλλέας βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ αλλά ο Νούσιας νίκησε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ τον Αραπίτσα.

Στο 26΄η κεφαλιά του Μίχου μετά από εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα έφυγε άουτ και την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Καραγκούνη δύο λεπτά αργότερα.

alt

Ο Καραλούλης έκανε τη διαφορά…

Δυνατά ξεκίνησαν στην επανάληψη οι Τσαριτσανιώτες και στο 50΄ο Μίχος με προβολή απομάκρυνε τη μπάλα προ του Καραλούλη μετά από προσπάθεια του Τόλιου.

Για να φτάσουμε στο 64΄όταν ο Πούτας έβγαλε τη σέντρα, ο Ζηρδέλης έστρωσε στον Βασίλη Καραλούλη κι αυτός με ωραίο σουτ έκανε το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Η απάντηση του Αχιλλέα ήρθε επτά λεπτά αργότερα με τον Νούσια να λέει όχι και πάλι στον Αραπίτσα και τα τελευταία άκρως δραματικά λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο πέρα από το σουτ του Ζηρδέλη στο 95΄το οποίο απομάκρυνε ο Χάμος Κ., με το τελευταίο «σφύριγμα» του κ. Βλιώρα να βρίσκει την Τσαριτσάνη να πανηγυρίζει έξαλλα την κατάκτηση του Κυπέλλου!