Η «Σαχτάρ» βρήκε το γιατρικό της!!!

Προβολές: 755

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Μπορεί το παιχνίδι στη Νέα Πολιτεία να ξεκίνησε με καθυστέρηση μισής ώρας εξαιτίας της αργοπορίας της γιατρού του αγώνα, όμως η Αστραπή βρήκε το γιατρικό της απέναντι στον Δωτιέα Αγιάς και εξασφάλισε μια παλικαρίσια πρόκριση με 3-2 για τον θεσμό του Κυπέλλου.

alt

Οι «πορτοκαλί» του Κώστα Τσότσου και παρά τα αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεση τους, έδειξαν ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, πέτυχαν την ολική ανατροπή στην επανάληψη και έκαναν τη μεγάλη έκπληξη μιας και αγωνίζονται μια κατηγορία πιο κάτω, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία επιτυχία.

alt

Αντίθετα για το συγκρότημα του Δημήτρη Μπουκουβάλα που ταλανίζεται από αρκετές απουσίες από το ξεκίνημα της χρονιάς, αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς με το γκολ του Τσατσαλίδη μόλις στο 2΄, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

alt

Και το χειρότερο είναι πως μετά το τέλος του αγώνα δημιουργήθηκε ένταση με αποτέλεσμα να «χάσει» με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον πρώτο τους σκόρερ Τσατσαλίδη ενόψει και του σαββατιάτικου εκτός έδρας ματς με τον Σμόλικα.

Κατά τη διάρκεια της έντασης και των αψιμαχιών αποβλήθηκε και ο Σπύρου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τα νεύρα να είναι τεντωμένα και τους Αγιώτες να εκφράζουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Μπουρουζίκα.

alt

Ο Δωτιέας πήρε κεφάλι…

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Δωτιέα καθώς μόλις στο 2΄ο ικανότατος επιθετικός Γιώργος Τσατσαλίδης με κοντινή προβολή μετά από σέντρα πάρε-βάλε του Γελαλή έκανε το 0-1.

Όμως η απάντηση της Αστραπής ήρθε σχετικά νωρίς και στο 13΄ο Βαγγέλης Σκόμπας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ και παρά την προσπάθεια του Ρούσσου να απομακρύνει, φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1).

Στο 27΄ο Σκόμπας δοκίμασε και πάλι το πόδι του αλλά αυτή τη φορά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Και στο 33΄ο Δωτιέας πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με διπλή προσπάθεια του Βασίλη Ντακούλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιρογιάννη.

Μάλιστα έξι λεπτά αργότερα οι Αγιώτες θα μπορούσαν να καθαρίσουν την υπόθεση πρόκριση αλλά το δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του Γελαλή.

alt

… η «Σαχτάρ»» έδειξε χαρακτήρα

Με το ξεκίνημα της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 53΄ο Σωκράτης Φακίτσας με μια εκτέλεση φάουλ «ποίημα» έγραψε το 2-2 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Από κει και πέρα το ματς πήρε έναν γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους καλές στιγμές για να σκοράρουν οι μεν γηπεδούχοι με τον Καλτσά (58΄) και οι δε Αγιώτες με τους Πασιά (57΄), Ντακούλα (65΄) και Τσατσαλίδη (68΄).

Τελικά στο 71΄ο Σπύρου ο οποίος ήρθε από τον πάγκο, έκλεψε… τη μπάλα από τον Ντελή και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

alt

Στα τελευταία λεπτά ο Δωτιέας έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να ισοφαρίσει και μάλιστα είχε τρεις καλές στιγμές με τους Γελαλή (85΄), Ντακούλα (86΄) και Τσατσαλίδη (88΄), με το 3-2 να είναι και το τελικό σκορ.