Άθλος… με φόντο την κούπα για τον Ηρακλή Λάρισας

Προβολές: 2333

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου της ΕΠΣΛ πανηγύρισε ο Ηρακλής Λάρισας μιας και επικράτησε με 4-2 στην παράταση (κ.α. 2-2) του αξιόμαχου Φαλανιακού μετά από ένα παιχνίδι όπου κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος και την αδρεναλίνη να «χτυπάει» κόκκινο.

alt

Από τη μια οι «κυανόλευκοι» των Χρήστου Χατζηλιάδη-Θάνου Τρανταφυλλόπουλου οι οποίοι έκαναν τα εύκολα-δύσκολα μιας και προηγήθηκαν με 2-0 στο 56΄ απέναντι στους «κιτρινόμαυρους» του Τάσου Μπεριτζά που αν και αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 67΄λόγω της αποβολής του Ντανίκα για εξύβριση, έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και οδήγησαν το ματς στην παράταση με έναν φοβερό και τρομερό Λεσάι.

alt

Όμως εκεί οι γηπεδούχοι που έδειχναν αποφασισμένοι για την πρόκριση, κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα «σφραγίζοντας» έτσι το εισιτήριο για την ημιτελική φάση, κερδίζοντας παράλληλα για πρώτη φορά φέτος τον βασικό διεκδικητή του τίτλου.

Πάντως δεν έλειψε η ένταση μετά το τέλος του αγώνα μεταξύ ανθρώπων των δύο ομάδων αλλά χάρη στην επέμβαση των ψυχραιμότερων, εκτονώθηκε γρήγορα η κατάσταση.

alt

Ο «Κάκα» έβαλε σε θέση οδηγού τον Ηρακλή…

Στο 16΄σημειώθηκε η πρώτη επίμαχη φάση του ματς όταν ο Γιαννακόπουλος σούταρε, η μπάλα βρήκε καθαρά στο χέρι του Πανταζή αλλά ο κ. Μπουρουζίκας που ήταν κοντά στη φάση, έδειξε να συνεχιστεί το ματς προκαλώντας τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων.

Ο Ηρακλής ήταν αυτός που είχε το πάνω χέρι από το ξεκίνημα ενώ είχε δύο καλές στιγμές για να σκοράρει με τους Φώτο (27΄) και Κακαβίτση (40΄).

alt

Στο 41΄ο Φαλανιακός στην πρώτη του αξιόλογη φάση λίγο έλειψε να βρεθεί μπροστά στο σκορ αλλά ο Καραναστάσης απέκρουσε το σουτ του Λεσάι.

Και στο 43΄ο συνήθης ύποπτος Γιώργος Κακαβίτσης με σκαστή… κεφαλιά μετά από ωραία προσπάθεια του Φώτου έγραψε το 1-0.

alt

Ο Φαλανιακός έδειξε χαρακτήρα…

Στην επανάληψη και ποιο συγκεκριμένα στο 56΄ο Τάσος Μανιώτης με ωραίο πλασέ στην κίνηση μετά από σέντρα του Γκιουρσάνη πέτυχε το 2-0 και το πανηγύρισε έξαλλα αφιερώνοντας το, στον προπονητή του Χρήστο Χατζηλιάδη ο οποίος έχει γενέθλια σήμερα.

Στο 67΄τα πράγματα για τον Φαλανιακό έγιναν ακόμα πιο δύσκολα καθώς αποβλήθηκε ο Ντανίκας με απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση.

Και αυτή ήταν η απαρχή για τη μεγάλη αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων», με τον ιδιαίτερα ορεξάτο Γιώργο Λεσάι με εντυπωσιακό τρόπο να μειώνει στο 69΄σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Και στο 80΄και πάλι από προσπάθεια του Λεσάι, ο Αλέξης Μπέης με πλασέ έγραψε το 2-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να συνέλθει από το αρχικό σοκ και στο 82΄ ένα καλό σουτ του Ζαφειρίου έφυγε λίγο άουτ και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση.

alt

Προβάδισμα με «Σελίμ»…

Δυνατά ξεκίνησε στην παράταση ο Ηρακλής και στο 94΄ο Χρήστος Λάμπρου με ωραίο σουτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του για το 3-2.

Και στο 105΄σε μια υποδειγματική αντεπίθεση από πλευράς «κυανολεύκων» ο Χρηστίδης πάσαρε στον Κακαβίτση αυτός έσπασε… στον Ηρακλή Γκιουρσάνη κι αυτός με δυνατό σουτ έγραψε το 4-2 βάζοντας πλέον γερά θεμέλια για την πρόκριση.

Ο Φαλανιακός δεν είχε απαντήσεις στη συνέχεια αν και στο 114΄θα μπορούσε να μπει ξανά στο ματς αλλά ο Ντιντής με τάκλιν αυτοθυσίας απομάκρυνε προ της γραμμής το πλασέ του Λεσάι που απέφυγε και τον Καραναστάση, με το 4-2 να είναι και το τελικό σκορ, σε ένα χορταστικό ματς που τα είχε όλα…

Η διαιτησία

alt

Ο ρέφερι της αναμέτρησης Μάκης Μπουρουζίκας ελέγχεται σίγουρα για τη φάση του 16΄ όταν δεν κατελόγισε πέναλτι σε χέρι του Πανταζή από προσπάθεια του Γιαννακόπουλου αλλά γενικά προσπάθησε να αποδώσει δικαιοσύνη και τα κατάφερε εν μέρει.

Χωρίς προβλήματα οι δύο βοηθοί κ.κ. Καρακώστας και Πατέτσος.