01 Σεπτέμβριος 2012

Ξεκίνησε να «πυροβολεί» ο Μπαρούτας…

Προβολές: 1840

alt

Με την επιστροφή του στη Δήμητρα Γιάννουλης ο ικανότατος επιθετικός Θοδωρής Μπαρούτας ξεκίνησε το κρεσέντο του μιας και πέτυχε χατ τρικ και οδήγησε την ομάδα του σε μια άνετη νίκη με 4-0 κόντρα στον Σ.Σ. Ραψάνης (αναλυτικά όλα τα παιχνίδια εδώ).

Ο υψηλόσωμος φορ μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο σκοράροντας τρεις φορές (18΄, 20΄, 60΄με πέναλτι) ενώ το τελικό 0-4 διαμόρφωσε στο 70΄ο Νίκος Μπαρούτας ο οποίος δέκα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε. Για τους νικητές δοκάρι είχε ο Τάσιος.

Σ.Σ. ΡΑΨΑΝΗΣ (Γ. Κυρμιτζόγλου): Μαλισιόβας, Γκαραγκούνης Δ. (57΄ Τσάτσαρης Χρ.), Γκαραγκούνης Γ., Μπούρος, Καψάλης (46΄ Βλάχος), Νάκος, Τσουλίκης, Τσατσανάκος, Νανούλης, Κουτσάκης, Τσιβάκας.

ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ (Θ. Τσότσος): Μαστοροδήμος, Φατούρας (67΄Σαπάκος), Μπαρούτας Ν., Νεστορίδης, Δαλακώνης, Μανάκας, Θώμος, Σαϊτης, Πάσιος (70΄Δαούλας), Τάσιος (60΄Μπαμπάλης), Μπαρούτας Θ.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 4

ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ 0

Καταιγιστικός εμφανίστηκε ο Αχιλλέας Φαρσάλων στην αναμέτρηση με τον Αμπελωνιακό τον οποίο και συνέτριψε με το επιβλητικό 4-0.

Οι παίκτες του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου εκμεταλλεύτηκαν κατά τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα μιας και στο 12΄σημειώθηκε η φάση του αγώνα. Ο Παλιούρας κέρδισε πέναλτι από τον Τζιαρτζιάνη και ο Αντωνιάδης έκανε το 1-0, με τον αμυντικό του Αμπελωνιακού να αντικρίζει και την κόκκινη κάρτα του κ. Τζήλου, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες από πλευράς Αμπελωνιακού.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Τσιανάκας με προβολή πέτυχε το 2-0 και στο 50΄ο Γκατζόγιας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 80΄ο Νικούλης. Οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι με τους Ζητούνη και Αλεξανδρή.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Μ. Τριανταφυλλόπουλος): Κουτσοκέρας, Εσερμπέκογλου (37΄Θεοχαρόπουλος), Στεργίου, Τσιανάκας, Θανόπουλος, Αντωνιάδης, Μπένος (78΄Νικούλης), Γκατζόγιας (70΄Ξυνογαλάς), Παλιούρας, Ζητούνης. Αιτόπουλος.

ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ (Β. Νάρης): Παπαδόπουλος, Σφυριδάκης, Τασούλης (58΄Βούκιας), Μπουρουζίκας, Κανάκης, Κομισόπουλος, Αλεξανδρής, Μαυρίδης (55΄Τσιάλτας), Τσούτσας, Πασχαλίδης, Τζιαρτζιάνης.

ΑΜΥΓΔΑΛΕΑ 1

ΤΕΡΨΙΘΕΑ 4

Στην επανάληψη ξεμπούκωσε η μηχανή της Τερψιθέας και πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα κατάφερε να επικρατήσει του αξιόμαχου Αετού Αμυγδαλέας με 4-1.

Το σκορ άνοιξε στο 52΄ο Μολάς ο οποίος αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Κυριάκος και δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια.

Στο 75΄ο Αλέξης Κακαζούκης πέτυχε το 1-2 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε στο 83΄ο Κυριάκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Κ. Τσιουτσιούμης-Α. Στεργιάκης): Μπρέλλας, Τσιαντούλης (85΄Μάρκου), Κακαζούκης, Χασιώτης, Αθανασίου, Παυλόπουλος Α., Κυριάκος, Μολάς, Μάτος (83΄Γαβριάς), Σχοινάς (60΄Κουρούκας), Αποστόλου.

ΡΑΧΟΥΛΑ 3

ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 2

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι η Δόξα Ραχούλας ήταν αυτή που κατάφερε να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή επικρατώντας τελικά του αξιόμαχου Βουκεφάλα με 3-2.

Στο 15΄ο Μηταλλούλης ήταν αυτός που έβαλε τη Δόξα μπροστά στο σκορ αλλά η λαρισινή ομάδα απάντησε μέσα σε ένα πεντάλεπτο (30΄-35΄) και με δράστες τους Ακριβόπουλο και Νεράντζη έκανε το 1-2.

Όμως η επανάληψη έκρυβε δυνατές συγκινήσεις και στο 60΄ο Θεοχαρούλης ισοφάρισε σε 2-2. Στο 80΄ο Σταμπολάκης πέτυχε το νικητήριο τέρμα για τη Ραχούλα, με τους φιλοξενούμενους να εκφράζουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Βασιλού με αφορμή δύο περιπτώσεις πέναλτι που δεν καταλογίστηκαν σε ανατροπές του Γκρέτση στο 70΄και του Νόκα στο 92΄.

ΡΑΧΟΥΛΑ (Γ. Μπάγκας): Κυρίτσης, Τζάνακας Β., Τζέος (75΄Κρικώνης), Διαμάντης, Θεοχαρούλης, Ανδρεάκης, Σταμπολάκης (82΄Παπαδημητρίου), Σκάκος Κ., Γιαννακόπουλος, Αργυρακούλης, Μηταλλούλης (65΄Τζάνακας Π.).

ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ (Β. Κυριάκος): Παπαζήσης (46΄λ.τ Μπατζιόλας), Μαυρομιχάλης, Συγκούνας, Παπαϊωάννου, Σκαραφίγκας, Τσιακάρας, Νεράντζης, Γκρέτσης, Ακριβόπουλος (75΄Νόκας), Πικούλης (46΄Κλεισιάρης), Σέλλας.

ΓΟΝΝΟΙ 1

ΜΑΚΡΥΧΩΡΙ 4

Ο Αετός Μακρυχωρίου δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον γείτονα Όλυμπο Γόννων μιας και επιβλήθηκε εύκολα με το ευρύ 4-1.

Ο Δημήτρης Γωγάκος ήταν αυτός που μόλις στο 12΄με πέναλτι έκανε το 0-1 και στο 26΄οι τυπικά γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια.

Πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί το α΄μέρος ο Γιώργος Χρόνης με κεφαλιά έκανε το 1-2 και στο 74΄ο Γωγάκος και πάλι χρίσθηκε σκόρερ κάνοντας το 1-3. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε στο 93΄ο νεαρός Χασιώτης.

Οι νικητές είχαν και δύο δοκάρια με τους Τίκο και Γκομοσίδη.

ΜΑΚΡΥΧΩΡΙ (Γ. Λιάπης): Μόσιαλος, Παπαηλίας, Χριστιανίδης, Σουπεκιώτης, Χρόνης, Μυστακίδης, Γκομοσίδης (65΄Μπιτσαράς), Τίκος, Γωγάκος (75΄Φουσίκας), Τέας (85΄Χασιώτης), Μπουζώνας.

ΠΑΕΔ ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ 1

ΟΜΟΡΦΟΧΩΡΙ 2

Την πρόκριση στην επόμενη φάση πανηγύρισε η Δόξα Ομορφοχωρίου μιας και επικράτησε εκτός έδρας της ΠΑΕΔ Πλατυκάμπου με 2-1.

Ματς αμφίρροπο με τον νεαρό και πολλά υποσχόμενο Ραφαήλ Χριστοδούλου να δίνει το προβάδισμα στη Δόξα στο 43΄αλλά δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια. Τη νίκη στους φιλοξενούμενους έδωσε ο συνήθης ύποπτος Άρης Καπετάνιος στο 60΄αξιοποιώντας κατά τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική πάσα του Κοντογιάννη.

ΟΜΟΡΦΟΧΩΡΙ (Β. Ρακιντζόγλου): Μπίτης, Μωραϊτης, Καπετάνιος Γ., Φαρμάκας, Κοντογιάννης (70΄Χριστοδούλου Κ.), Χριστοδούλου Κ., Χριστοδούλου Ρ. (80΄Γιώτης), Καλαφάτης, Τζαλαμπύρας, Τζιάτζιος (75΄Χριστοδούλου Σ.), Καπετάνιος Α.

ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΙΑ 2

ΣΤΕΦΑΝΟΒΟΥΝΟ/ΓΑΛΑΝΟΒΡΥΣΗ 1

Με το δεξί ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις η ομάδα της Βερδικούσιας καθώς πέταξε… εκτός θεσμού το Στεφανόβουνο/Γαλανόβρυση κερδίζοντας το με 2-1.

Όλα κρίθηκαν στο α΄μέρος με τους Βερδικουσιώτες να ανοίγουν το σκορ στο 25΄χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δημήτρη Μιχαλέ που κέρδισε ο ίδιος και οκτώ λεπτά αργότερα ο Ζερδαλής πέτυχε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφερα ήταν να μειώσουν στο 88΄σε 2-1.

ΒΕΡΔΙΚΟΥΣΙΑ (Κ. Μπακλαβάς): Ιγγλέζος Σοφ., Συνάπαλος Μ., Δήμκος Θ., Μούμος, Ζερδαλής, Κατίνας Ευθ. (70΄Γκαραβέλης), Ιγγλέζος Γ. (55΄Τάκας Δ.), Βαρσάμης, Στατήρης, Μιχαλές (75΄Συνάπαλος Χρ.), Τσέτσιλας.

ΣΥΚΟΥΡΙΟ 1

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ 0

Ο Γιώργος Χατζηλαδάς αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή για τον Κίσσαβο Συκουρίου μιας και χάρη στο δικό του τέρμα οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν του Ελευθεριακού με 1-0.

Παιχνίδι στο οποίο και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν με αξιώσεις την πρόκριση αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν…

ΣΥΚΟΥΡΙΟ (Β. Μάνος): Πετγατζής, Κατσιάνης (55΄Στογιάννης), Γκανάτσιος (40΄λ.τ Γκίνος), Κακαγιάννης Ν., Βαρσάμης, Νεμπεγλέρας, Κορδελάς (68΄Χατζηλαδάς), Κώτσιας, Κακαγιάννης Χ., Καραποστόλης Α., Αγγέλης.