Σε «κυανόλευκα» χέρια η πρώτη κούπα της χρονιάς…

Προβολές: 1930

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Ο πρωταθλητής Μαχητής Τερψιθέας αναδείχθηκε νικητής στην τιτανομαχία με την Κυπελλούχο Δήμητρα Γιάννουλης μιας και επιβλήθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι με 3-1 (κ.α. 0-0, παράταση 0-0) και κατέκτησε το Super Cup για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου ανοίγοντας έτσι την αυλαία των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων.

alt

Το παιχνίδι που έλαβε χώρα στο AEL FC ARENA, κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων με τις δύο ομάδες να διεκδικούν με αξιώσεις το τρόπαιο αλλά ο Μαχητής ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική μέρα τον συγκλονιστικό αυτόν τερματοφύλακα που ακούει στο όνομα Κώστας Μπρέλλας ο οποίος και ύψωσε το ανάστημα στη «ρώσικη ρουλέτα» αποκρούοντας δύο πέναλτι.

alt

Από τη μια το συγκρότημα του Νίκου Σταυροθεόδωρου αν και δεν έπεισε με την απόδοσή του, δείγμα της σκληρής προετοιμασίας αλλά και το γεγονός πως θα ριχθεί στη μάχη του πρωταθλήματος σε έναν μήνα από τώρα-άρα είναι ανέτοιμο- αλλά παρόλο αυτά και κυρίως στο α΄μέρος, θα μπορούσε να βρει δίχτυα μιας και απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες με πιο χαρακτηριστική το δοκάρι του Μάτου στο 16΄.

alt

Στην αντίπερα όχθη η ομάδα των Γιάννη Μπουρνάκα-Βασίλη Μπακογιάννη έδειξε μεγαλύτερη φρεσκάδα στον αγωνιστικό χώρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δικαιούνταν με τη σειρά της να σκοράρει με σημαντικότερη στιγμή το πλασέ του Πατσιωτού στο 91΄που έβγαλε δύσκολα ο Μπρέλλας και γενικά άρεσε με την αγωνιστική της παρουσία και σίγουρα έχουν κάθε λόγο άπαντες να αισιοδοξούν για το πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣΛ όπου είναι και ο βασικός στόχος.

Να σημειωθεί πως τα έσοδα του αγώνα για πρώτη φορά διατέθηκαν για το Ταμείο Αρωγής Αναξιοπαθούντων ερασιτεχνών ποδοσφαιριστών.

alt

Το φιλμ του αγώνα:

3΄: Ο Μαλάκος από καλή θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκικούδη που απέκρουσε σωτήρια

6΄: Ο Μάτος από καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ

16΄: Νικούλης και Μάτος συνδυάστηκαν ωραία αλλά το σουτ του τελευταίου αποκρούστηκε από το κάθετο δοκάρι

36΄: Καλό σουτ του Κοταρέλα μπλόκαρε ο Μπρέλλας

40΄: Φάουλ του Νικούλη, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Γκικούδη που απομάκρυνε δύσκολα αλλά ο Μάτος δεν κατάφερε να σκοράρει

44΄: Ωραίο τακουνάκι του Κοταρέλα αλλά ο Σπανός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπρέλλα

62΄: Σουτ Πατσιωτού λίγο άουτ

79΄: Ωραία ενέργεια του Μάτου αλλά ο Τσιαντούλης από πλεονεκτική θέση αστόχησε

88΄: Ο Σπανός δεν σούταρε όπως θα ήθελε με τον Μπρέλλα να μπλοκάρει

91΄: Πλασέ του Πατσιωτού δύσκολα απέκρουσε ο Μπρέλλας

Μίλησε… ο «Βαν Ντε Μπρελ»

alt

Στη διαδικασία των πέναλτι μίλησε… η μεγάλη κλάση του έμπειρου πορτιέρο Κώστα Μπρέλλα ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι.

Οι διακριθέντες

Από τον Μαχητή ο Μπρέλλας κατέκτησε πανάξια τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Παυλόπουλος (πολύ τρέξιμο στο κέντρο), Μολάς, Μάτος και Νικούλης ενώ για τη Γιάννουλη ο Κοταρέλας ήταν το Α και το Ω ενώ πολύ καλοί ήταν οι Φατούρας, Τέγος, Πατσιωτός και ο Μακανίκας έδωσε πνοή με την είσοδο του.

Η διαιτησία

alt

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αντώνης Ζήλος προσπάθησε να αποδώσει δικαιοσύνη και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό αν και ελέγχεται για την αποβολή του Μολά στο 106΄μιας και φάνηκε να ανακόπτει καθαρά τη μπάλα ενώ και σε άλλες περιπτώσεις θα μπορούσε να κάνει χρήση της κίτρινης κάρτας μιας και τα νεύρα ήταν τεντωμένα.

Πολύ καλοί οι δύο βοηθοί Χρήστος Παπαδημητρίου και Αποστόλης Καρακώστας ενώ χρέη «τέταρτου» διαιτητή εκτέλεσε με επιτυχία ο Χρήστος Μαστοροδήμος.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Ν. Σταυροθεόδωρος): Μπρέλλας, Ντούγκος (46΄ Λιλολάρι), Παγκαρλιώτας (102΄Μπουρουζίκας), Αθανασίου, Φλώρος, Παυλόπουλος, Τσιαντούλης (83΄Κορλός), Μολάς, Νικούλης, Μάτος, Μαλάκος

ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ (Γ. Μπουρνάκας-Β. Μπακογιάννης): Γκικούδης, Φατούρας, Μπαρούτας, Ζάρρας (56΄Θώμος), Τέγος, Εμμανουήλ, Μανάκας, Πατσιωτός, Κοταρέλας, Παναγιωτίδης (52΄Μακανίκας), Σπανός.

Τι δήλωσαν οι δύο τεχνικοί…

ΝΙΚΟΣ ΣΤΑΥΡΟΘΕΟΔΩΡΟΣ

(Μαχητής Τερψιθέας)

«Το πιο σημαντικό είναι ότι η ομάδα κατάφερε να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς έστω και στη διαδικασία των πέναλτι. Ασχολούμαστε πολλά χρόνια με το ποδόσφαιρο και είναι τύχη να συμμετάσχεις σε τέτοια παιχνίδια. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας μου τηρουμένων των αναλογίων και δε θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο πάνω σε αυτό. Έχουμε πολύ κούραση στα πόδια μας και η αλήθεια είναι ότι δεν περιμέναμε το παιχνίδι να πάει στην παράταση. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τέσσερις προσπάθειες για γκολ έχοντας απέναντι έναν αντίπαλο που έμοιαζε υποδεέστερος λόγω της δική μας καλής απόδοσης. Όσο περνούσε η ώρα έπαιξε ρόλο και ο διαιτητής, οι αποφάσεις του οποίου μας εκνεύρισαν με αποκορύφωμα την άδικη κόκκινη κάρτα που δεχτήκαμε. Έτσι έπρεπε να διαχειριστούμε το χρόνο και να πάμε ουσιαστικά το ματς στα πέναλτι. Εκεί αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους και ειδικά στον Κώστα Μπρέλλα ο οποίος ήταν ψύχραιμος στα χτυπήματα κάνοντας δύο αποκρούσεις που μας έδωσαν τη νίκη»,

ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΡΝΑΚΑΣ

(Δήμητρα Γιάννουλης):

«Θεωρώ ότι δε δείξαμε ότι έχουμε διαφορά κατηγορίας με την Τερψιθέα αν εξαιρέσουμε τα πρώτα 20 λεπτά που δεν ήμασταν καλοί. Με την πάροδο του χρόνου δείξαμε καλύτερο πρόσωπο, είχαμε περισσότερη ενέργεια και γενικά ήμασταν καλύτερη ομάδα στα υπόλοιπα λεπτά. Από τη στιγμή που φτάσαμε στα πέναλτι ήταν θέμα τύχης ποιος θα κερδίσει και συγχαρητήρια στον Μαχητή που κέρδισε. Εμείς ήμαστε ευχαριστημένοι από την ομάδα μας αν και έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας».