12 Φεβρουάριος 2018

Για σένα Νικόλα!!!

alt

Του ΣΑΚΗ ΓΚΟΥΡΝΕΛΗ

Το Ελευθεραί σήκωσε… απαγορευτικό και στον πρωτοπόρο Αετό Μακρυχωρίου μιας και τον υποχρέωσε σε ήττα με 3-1, μια μεγάλη νίκη που επισκιάστηκε όμως από τον σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο του Νίκου Καλαμπάκα.

alt

Μια νίκη εξαιρετικά αφιερωμένη-η έβδομη συνεχόμενη- στον μεγάλο άτυχο (σύσσωμη διοίκηση, παίκτες και τεχνική ηγεσία του Ελευθεραί εκφράζουν τις θερμότερες ευχές για ταχεία ανάρρωση όπως και οι άνθρωποι του Αετού Μακρυχωρίου).

Στο αγωνιστικό κομμάτι αν και το συγκρότημα του Δημήτρη Τσέτσιλα που ξεκίνησε κι αυτό με ατυχία μιας και στο 13΄ «έχασε» με τραυματισμό τον έμπειρο πορτιέρο Χρήστο Γκικούδη, είχε την υπεροχή στο α΄μέρος και μάλιστα πήρε προβάδισμα στο σκορ με το εξαιρετικό βολέ του Χάρη Αλμυρούλη στο 37΄μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τίκου.

alt

Σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου ο Φουσίκας απείλησε δύο φορές την αντίπαλη εστία (24΄, 27΄ και μάλιστα στην δεύτερη περίπτωση σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι).

alt

Αγρίεψαν… τα «λιοντάρια»

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Καλούσης έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα αλλά αστόχησε και στο 60΄ήρθε το γκολ της ισοφάρισης με το καλοχτυπημένο φάουλ του Κώστα Χατζή να αποκρούει δύσκολα ο Σουπεκιώτης με τη μπάλα να βρίσκει στο πρόσωπο του Δάσσιου για να γίνει το 1-1.

Στο 62΄η κεφαλιά-ψάρακι του Πάσου κατέληξε στην αγκαλιά του Κουκουφίκη.

Γκολ ψυχολογίας για τους «κυανόλευκους» και στο 70΄ο Γιάννης Μαυρουδής με ένα από τα γνωστά του «τούβλα» πολλά μέτρα έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σουπεκιώτη πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, κάνοντας το 2-1.

Στο 77΄σημειώθηκε δυστυχώς ο σοβαρός τραυματισμός του Καλαμπάκα μετά από δυνατό μαρκάρισμα του Τσιαπλέ έπεσε θύμα… του γλιστερού τερέν!, με αποτέλεσμα να αποβληθεί με κόκκινη κάρτα ενώ ο μεγάλος άτυχος μεταφέρθηκε εσπευσμένα με ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο.

alt

Πάντως τα τελευταία λεπτά το ματς έγινε «ροντέο», με τον Φουσίκα στο 85΄να μην μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, στο 86΄ο Καββαδίας δεν κατάφερε να νικήσει τον Σουπεκιώτη στην κόντρα και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Κώστας Χατζής με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τελευταία καλή στιγμή για τον Αετό το δοκάρι του Φουσίκα στις καθυστερήσεις που ήταν μπόλικες.