24 Μάρτιος 2013

«Διπλό» σωτηρίας…

Προβολές: 1286

alt

Ο Αμπελωνιακός κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη να ανατρέψει τα δεδομένα και να κατακτήσει μια σπουδαία νίκη με 2-1 στη Γραβιά με αντίπαλο τον τοπικό Ανδρούτσο, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία καθώς τα πάντα θα κριθούν στο φινάλε (εδώ ρεπορτάζ των υπόλοιπων αγώνων της Δ΄ Εθνικής).

Το συγκρότημα του Βασίλη Νάρη όχι μόνο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 16΄ από το γκολ του Κουρλού αλλά στο 35΄ και μετά από μαρκάρισμα του Σκόρδα πάνω στον Μπίκο που έπεσε στη μεγάλη περιοχή, ο διαιτητής του έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα για «θέατρο» και έτσι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες.

Παρόλο αυτά οι Αμπελωνίτες δεν πτοήθηκαν και έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για να ανατρέψουν τα δεδομένα και στο 61΄ο Κομισόπουλος από κοντά έφερε το ματς στα ίσια.

Και στο 67΄ο Δημήτρης Αλεξανδρής αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Μπουρουζίκας από τον Κάππο και διαμόρφωσε έτσι το τελικό 1-2.

Ο Αμπελωνιακός που θέλει τη νίκη και στο τελευταίο εντός έδρας ματς με αντίπαλο τον αδιάφορο βαθμολογικά Πυργετό έτσι ώστε να σώσει την παρτίδα…

ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ ΓΡΑΒΙΑΣ: (Κώστας Λίβας) Κοκονδύνης, Σκόρδας, Σταμούλης, Αναγνώστου, Ταμάμης, Λέσσης, Παπαευθυμίου, Χριστοδούλου, Μπουγιώτας, Κουρλός, Σαγανής.

ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ (Βασίλης Νάρης): Παπαγιάννης, Μαυρίδης, Τζιαρτζιάνης, Μπουρουζίκας, Κομισόπουλος, Μπίκος, Τσιάλτας, Πασχαλίδης, Λάιος, Αλεξανδρής, Δημολιός.

ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ 1

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΔΟΜΟΚΟΥ 1

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Δωτιέας Αγιάς έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του καθώς δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Αχιλλέα Δομοκού.

Οι Αγιώτες που εξασφάλισαν τη συμμετοχή του στη νέα εθνική ερασιτεχνική κατηγορία, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 76΄με κοντινή προβολή του Λεωνίδα Κωστούλα μετά από κεφαλιά πάσα του Τσατσαλίδη αλλά στο 93΄ο Αναστασίου με σουτ έγραψε το τελικό 1-1.

ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ (Κώστας Μάγγος-Δημήτρης Κωστής): Μπαχτσιβάνος, Τσένος, Συκιώτης (85΄ Καραπλιάγκος), Τσακάλι, Πολύζος, Κοταρέλας (68΄Ντακούλας), Ριζούλης, Κωστούλας, Κουβελάς (83΄Τσαγκαλιάς), Σιμούλης, Τσατσαλίδης.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΔΟΜΟΚΟΥ: (Σπύρος Λέντας) Κοράκης, Λέντας Δ, Ζήσιμος, Καυκιάς (74΄Φαταράκος), Ράπτης (90΄Ξεζώνοτος), Τσούκαλος, Καλαμάτας (77΄Λιασίδης), Αναστασίου, Παπαϊωάννου Ι, Λέντας Ν, Παπαϊωάννου Χ.

ΠΥΡΓΕΤΟΣ 1

ΑΟΚ 2

Με ήττα έμελλε τελικά να "αποχαιρετίσει" την Δ΄ Εθνική Κατηγορία ο ΑΣ Πυργετού, ο οποίος στον τελευταίο αγώνα της "ζωής" της συγκεκριμένης διοργάνωσης μπροστά στο κοινό του δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα που απέκτησε στο 24΄ και, χάρις σε δύο τέρματα που δέχθηκε σε διάστημα έξι λεπτών ( 64΄- 70΄ ), εγκατέλειψε χωρίς βαθμολογική συγκομιδή τον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Κάτω Ολύμπου, για πρώτη φορά με αντίπαλο τον ΑΟ Καρδίτσας.

Οι Πυργετινοί - αναμφίβολα επηρεασμένοι από την αιφνιδιαστική αποχώρηση του Γιάννη Αλεξούλη στα μέσα της προηγούμενης εβδομάδας - εμφάνισαν δύο αγωνιστικά πρόσωπα, ένα καλό στο πρώτο ημίχρονο και ένα κακό στην επανάληψη, στοιχείο που εύγλωττα ερμηνεύει και τις αντίστοιχες αγωνιστικές εξελίξεις.

Αφού στο 7΄ σε προσπάθεια του Νάστα και πρόσκρουση της μπάλλας στο χέρι αμυνομένου (Πουρνάρα) σημειώθηκαν διαμαρτυρίες για μη καταλογισμό πέναλτυ από πλευράς των Πυργετινών φιλάθλων και ακολούθησαν δύο πολύ καλές στιγμές (από μία για κάθε ομάδα, 13΄ σουτ του Προβίδα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια και 18΄ φάουλ του Τσέλιου που εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Γκικούδης σε κόρνερ), στο 24΄ σε ανατροπή του Νάστα από τον Κωνσταντινίδη υποδείχθηκε η "εσχάτη των ποινών" και ο "παθών" Αποστόλης Νάστας ήταν εύστοχος από τα 11 μέτρα, ανοίγοντας το σκορ (1-0).Στο 42΄, μάλιστα, ο ίδιος παίκτης με εκτέλεση φάουλ υποχρέωσε τον Τάτσιο σε εξαιρετικά δύσκολη απόκρουση, προκειμένου να αποτρέψει δεύτερη παραβίαση της εστίας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, σταδιακά οι Καρδιτσιώτες άρχισαν να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και στο 64΄ ισοφάρισαν με τον άλλοτε (περίοδος 2009-2010) παίκτη του ΑΣ Πυργετού Βαγγέλη Τσιρογιάννη που εκμεταλλεύθηκε την αρχική απόκρουση του Γκικούδη στο σουτ του Ζιώγα, ενώ στο 70΄ ο τελευταίος μετατράπηκε από δημιουργό σε εκτελεστή, καθώς με αριστερό διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του Βεροιώτη Γιώργου Βρέσκα και των βοηθών του Μιχαήλ Κελεσίδη - Χαράλαμπου Χρυσάνη, ενώ πριν από την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του αδικοχαμένου δημοτικού συμβούλου Τεμπών Κώστα Αντάμαλη, κατόπιν σχετικής απόφασης ττης ΕΠΟ που αποδέχθηκε το αίτημα των γηπεδούχων.

ΑΣ ΠΥΡΓΕΤΟΥ:Γκικούδης, Μαντζαφούλης, Καρκαντάς (77΄ Τέγος), Ψωμολιάς, Ταυλαρίδης, Γ.Κουρδής, Νάστας, Γκαμπέτας, Προβίδας, Κούμε, Σάββας.

AO KAΡΔΙΤΣΑΣ (Βάϊος Καραγιάννης):Τάτσιος (45΄ λ.τρ. Αμίλης), Βαϊτσης (45΄ Μανασής), Πουρνάρας, Κωνσταντινίδης, Αρχοντής, Τσέλιος, Καραγιώργος, Παππάς, Ζιώγας, Παπαευαγγέλου (60΄ Κόκκινος), Τσιρογιάννης.